HISTORIA SZKOŁY

... rozpoczyna się 12 października 1920 roku, kiedy to powołano szkołę dwuoddziałową. Nauka odbywała się w prywatnej izbie w domu wójta. Mieszkanie na szkołę szybko okazało się za ciasne i 13 września 1924 r. powołano Komitet Budowy Szkoły Powszechnej w Białobrzegach, który energicznie zabrał się do pracy. W 1925r. zgromadzono materiał na budowę , a w 1926 wylano fundamenty. Różne przeszkody natury prawnej zatrzymały pracę w martwym punkcie. W 1928 r. z powodu rosnącej liczby dzieci powołano pięciooddziałową szkołę nadając jej imię Bartosza Głowackiego. Nauka odbywała się nadal w trzech domach prywatnych. W 1936 r. ukończono budowę budynku, który do dnia dzisiejszego służy dzieciom z Białobrzegi, Ciebłowic i Wąwału, i stanowi starą część obecnego Zespołu Szkół Nr 8.

widok starego kościoła

prywatna izba wynajmowana do nauki

końcówka budowy szkoły

szkoła po budowie

Zajęcia w nowej szkole trwały do listopada 1940 r. Wtedy to w związku z budową bunkrów na Jeleniu przekazano część sal na biura i urzędy firmy „Askania”. W 1941 r. zupełnie zaprzestano działalności dydaktycznej, bo Niemcy zajęli cały budynek. Nauka znów powróciła pod „wiejskie strzechy”. Zakończenie wojny przywróciło szkole jej dawny charakter. Najpierw siedmioklasowa, a od 1961 r. ośmioklasowa szkoła podstawowa działała do 1974 r. W tymże roku, 8 stycznia, w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej spalił się budynek szkoły. Dzieci z klas 1-4 uczyły się w wynajętych izbach pobliskich domów, a starsze z klas 5-8 dojeżdżały do Ludwikowa na popołudniową zmianę.

W roku 1977 dzieci powróciły do wyremontowanej szkoły. W latach 80-tych podjęto decyzję o rozbudowie budynku. W 1989 nowa część szkoły została oddana do użytku. Dwupiętrowy budynek z 17 izbami lekcyjnymi zapewnił naukę na jedną zmianę.

Ważnym wydarzeniem było oddanie pełnowymiarowej hali sportowej, która rozwiązała problem lekcji wychowania fizycznego. W maju 1993 r. zorganizowany został w szkole wiosenny festyn pod hasłem „Pomóż szkole”, który zapoczątkował wieloletnią, prawdziwą batalię o wybudowanie hali sportowej. Dochód z niego został przeznaczony na zakup projektu. Kolejnym krokiem było powołanie komitetu budowy. Równocześnie delegacje nauczycieli i rodziców składały wizyty w kuratorium i urzędzie miasta w sprawie budowy. Pozyskani zostali sojusznicy, którzy bezpłatnie przekazywali materiały budowlane. Na początku 1998 r. została opracowana dokumentacja projektu i w drodze przetargu został wyłoniony wykonawca. W listopadzie 1998 r. rozpoczęto prace przy budowie hali, a w lutym 2001 r. szkoła wzbogaciła się o piękny nowoczesny obiekt sportowy.